Loutka-Princezna Lilien z Příběhů dávných věků/ Marionette-Princess Lily from the Stories of  Ancient Times/ Puppet-Prinzessin Lilian von Geschichten der Alten

Obrázek princezny Lilien, postavy z Příběhů dávných věků.

Obrázek autorky pohádek a loutky princezny Lilien, jedné z postav Příběhů dávných věků.

„Ahoj všem, kdo mě neznáte. Jsem princezna Lilien a vystoupila jsem z pohádek Příběhů dávných věků, abych přišla mezi vás. Nejsem jen tak obyčejná princezna, neboť jsem nasbírala mnoho zkušeností a teď je budu sdílet s vámi. Někdy byly situace veselé, jindy strastiplné. Překážky jsem zvládla a teď budu pomáhat těm, kdo o to stojí. Chcete být odvážní, neústupní, moudří, ale i magnetičtí jako já? Asi se ptáte, co to je? Řeknu vám stručně, je to věda, zkrátka magie! :-) V I. a II. díle se dočtete, jak jsem magii v sobě probudila. Ale tyhle dva díly jsou jen začátkem mojí „objevitelské“ cesty záhadami, které existují za oponou našeho světa. Vkročíte-li za oponu, mějte na paměti, že jde o světy, kde platí zcela jiná pravidla než u nás :-).  Máte-li rádi kouzla, magii, ale také lásku, zvířata a přátelství, jste tady správně. Podívejte se, jak jsem se převtělila z literární podoby do loutkové. Princové mne zatím doprovází jen v knize, ale možná je autorka jednou promění také do loutek, aby příběhy ožily. Podle návodu si můžete vyrobit vlastní oblíbenou pohádkovou postavičku. Dá to sice práci, ale něco se naučíte a s kamarády zažijete legraci. Tak neváhejte a pusťte se do toho,“ vaše princezna Lily.

V Praze 19.6.2016

 

Návod pro kreativce, kteří si chtějí vyrobit svou loutku nebo pohádkovou postavičku.

Postup při výrobě autorské loutky nebo pohádkové postavy:

Potřebný materiál:

papír, tužka, pevné plátno na ruce a nohy, případně i na tělo, modelovací hmota na hlavu, ruce a chodidla (Krea apod.), akrylové barvy (na obličej a tělo), sádru, alobal, průsvitnou fólii na svačiny, různé kousky materiálů na šaty (látky, stužky, knoflíky, mašličky, korálky aj.), materiál na vlasy (vlna, kanekalon, chemlon, ovčí či zvířecí srst), korálky a guma na spojovací díly, dřevěná palička, podložka z polystyrénu či houby, drát, vatelín, modelína, pryskyřice a třpytky na oči, umělé řasy z drogerie, plastová kolečka z lahví, cca o průměru 2-3cm s dírkou uprostřed.

Postup výroby:

1. na papír si v reálné velikosti nakreslíme pohádkovou postavu, včetně pohledu zepředu a z boku.

2. HLAVA: pomocnou paličku zapíchneme do podložky z polystyrénu. Kolem ní vytvoříme z novinového papíru mačkáním pomocnou kouli na hlavičku. Pozor, musí být samozřejmě menší než velikost hlavy. Kouli obalíme alobalem. Tím docílíme snadnější sundání modelovací hmoty od formy z novinového papíru.

3. na kouli z alobalu naplácáme ze všech stran modelovací hmotu ve tvaru hlavy podle skutečné velikosti loutky (autorka použila hmotu Krea bílou-vysychá pomalu na vzduchu bez potřeby vypalování v troubě).

4. s hmotou si pohrajeme a vytvarujeme celou hlavu, včetně tváří, nosu, úst, uší, brady a části krku. Oči můžete vytvarovat také, případně vyřízněte dva otvory, do kterých vsadíte zvlášť vyrobené oči. Dávejte si pozor, aby obě strany L+P byly stejné. Ovšem pokud nemáte v úmyslu vytvořit ve tváři rozdílnou grimasu na levé a pravé straně. Při práci používejte na tvarování prsty, různá dláta, nůžky či nůž na vykrajování. Uši můžete vytvořit hned, nebo je později přilepíte. Na vyhlazení obličeje používejte vodu, případně podle doporučení výrobce. Krk udělejte jen malý, dlouhý vám hlavu neudrží.

5. když máte hlavu hotovou, vezměte si pevnou silnou nit a napnutou nití odřízněte kousek zadní části. Tímto krokem máme teď 2 části A-přední a B zadní. Zadní část lebky musí po vysušení přesně sedět na přední část. V této části udělejte nahoře otvor, který bude sloužit pro upevnění hlavy k trupu.

6. do části A vsuňte na obě strany z lícové strany drátěná očka. Vyjměte opatrně z hlavy papír, alobal můžete ponechat.  Z rubu drát zafixujte pomocí 2 plastových koleček (vystřihněte je z plastové lahve) a rozdělte drát do stran. Po vyschnutí můžete tuto část ještě zafixovat leukoplastí k povrchu. Obě části A+B necháme na podložce při pokojové teplotě asi týden vysychat. Očka poslouží k pozdějšímu upevnění loutky za nitě k vodícímu ramenu.

7. DLANĚ: dále si z hmoty vytvarujeme dlaně, do kterých vložíme připravená drátěná očka (kousek drátu ohneme a obalíme hmotou, vytvarujeme). Očka necháme trčet jak z boku, tak na konci. Za očka z boku později upevníme vodící nitě, případně vodící tyče, podle typu loutky (vodící shora či zdola). Za očka na konci přichytíme spojovací materiál (gumu či šňůru ruky). Dlaně necháme na vzduchu a podložce uschnout.

8. CHODIDLA: z hmoty vytvarujeme dvě chodidla, do kterých opět vložíme očka z drátků pro přichycení nohou. Očka vystupují z chodidel směrem nahoru asi 0,5 cm. Chodidla necháme na vzduchu uschnout asi 3 dny.

9. TĚLO: rozhodneme se, zda tělo vytvoříme z hmoty či z látky. Pokud z látky, ušijeme ho ve velikosti podle obrázku. Nezapomeneme na otvory pro hlavu, ruce a nohy. V případě těla z hmoty, postupujeme jako u hlavy, tzn., že tyč zabodneme do podložky, kolek mačkáním novinového papíru vytvoříme formu pro tělo, obalíme alobalem a naplácáme na formu hmotu, kterou vytvarujeme podle potřeby. Používáme prsty, dláta, a jiné pomůcky. Vytvarujeme hruď, pas, zadek, až nakonec vykrojíme ze stran malé otvory pro připevnění rukou a nohou (půjde jen o protažení gumy) a nahoře otvor pro nasazení hlavy. Pokud loutku budeme vodit zespoda, necháme dole torzo otevřené pro upevnění vodící tyče. Vyhladíme povrch vodou a necháme ho na podložce vyschnout. Délka vysychání záleží na síle materiálu, počítejte asi s 1 týdnem.

10. RUCE a NOHY: z pevného materiálu ušijeme ruce a nohy. Prakticky ustřihnete 4 obdélníky, 2x stejné na ruce (d=délka ruky +4cm, š=šířka ruky x2+2cm, dn=délka nohy+4cm, šn=šířka nohyx2+2cm). Obdélníky po svislé straně sešijeme=šev asi 1cm od okraje.

11. OČI: chceme-li vytvořit zvlášť oči, které ve finále vlepíme do obličeje, vtlačíme do otvorů kus modelíny. Modelínu vyjmeme. Tím jsme získaly základní tvar pro výrobu očí. Oba tvary z modelíny vložíme do nějaké krabičky a zalijeme sádrou, připravenou podle návodu. Po vytvrzení modelínu ze sádry vyjmeme. Formu vymažeme olejem a vtlačíme dovnitř modelovací hmotu, ovšem ne až po okraj. Uprostřed hmoty uděláme kulový otvor pro zorničky, které uděláme z pryskyřice. Po zaschnutí hmoty otvor pro zorničku vybarvíme. Třeba fixem, pastelkami, akrylátem apod. v barvě zvolené zorničky (modrá, hnědá, zelená, šedá, a jiná). Můžete přidat i barevné třpytky. Otvor zalijeme pryskyřicí připravenou podle návodu na plechovce) bude vám stačit malé množství). Povrch necháme zaschnout, případně barevně doladíme podle potřeby. Na zaschlý povrch přikapeme pryskyřici a povrch zaoblíme, aby imitace oční bulvy odpovídala skutečnosti. Necháme vše řádně proschnout.

11. HLAVA: Díl A-Vyschlou hlavu dotvoříme barevně. Uděláme akrylátovými barvami make-up: obličej, tváře, ústa, obočí, nos, oči, případně barevně doladíme otvory pro vsazení očí. Stejně barevně doladíme povrch u druhé části B. Barvy necháme vyschnout.

12. pokud vkládáme zvlášť oči, vyjmeme je hotové ze sádrové formy (prostě je vyklopíme z vaničky, případně sádru kolem opatrně rozbijeme) a vložíme je na zkoušku do otvorů. Pokud tvar nesedí, upravíme ho pilníkem či doplněním hmoty. Jestli tvar sedí, vlepíme nejdříve do otvoru umělé řasy (lepidlo je součástí balení). Teprve po zaschnutí potřeme opatrně okraje otvoru lepidlem (herkules, sekond..) a vložíme hotové oči. Ze zadní části je ještě fixujeme modelovací hmotou, kterou rozetřeme do spojů i k povrchu formy. Po zaschnutí lepidla a hmoty oči drží pevně. Pokud chcete oči pohyblivé, musíte již při přípravě vložit do očí otáčecí mechanismus. Vložením očí je přední část hlavy hotová.

13. RUCE: za očka u dlaní přivážeme pevnou bavlnku a herkulesem přilepíme lem ušité ruky asi 1cm. Zajistíme ještě silným obtočením bavlnky dokola. Výsledkem je dlaň vysící na bavlnce uprostřed „rukávu“. Na bavlnku navlečeme korálku. Rukáv vycpeme vatelínem tak, aby korálka na bavlnce byla asi uprostřed (otočný loket). Korálku zafixujeme na místě pomocí jehly a nitě. V tomto místě bude mít loutka pohyblivý loket. Z plastové lahve si nůžkami vystřihneme malá kolečka. Dvě dáme k sobě a uprostřed uděláme malý otvor, do něhož vložíme očko z pevného drátu. Z líce bude očko, z rubu drát rozdělíme plošně na dvě části. Kolečka i s očkem vložíme nakonec do vycpané ruky. Kolečka natřeme herkulesem a látku ke kolečku dokola přilepíme. Pro lepší fixaci můžeme okraje látky přišít k očku a současně přilepit k plastovému kolečku. Pomocí očka později ruku přichytíme k tělu. Druhou ruku uděláme stejným způsobem.

14. NOHY: uděláme stejným způsobem jako ruce. Bavlnku připevníme k očku u chodidel, přilepíme okraje nohy, navlečeme korálku, vyplníme nohu vatelínem a korálku asi uprostřed zafixujeme jehlou a nití. Jde o pohyblivé koleno. Zbytek uděláme stejným způsobem jako u ruky (zafixujeme kolečka z plastu s očky).

15. SPOJENÍ DÍLŮ: jednotlivé díly spojujeme gumičkou přes trup, ať již šitý nebo z modelovací hmoty. Pokud loutku vodíme shora je konečné upevnění na hlavě. Pokud ji vodíme zdola je konečné upevnění dole v trupu.

16. Spojení dílů při vedení loutky shora: použijeme pevnou gumu. Nejprve gumu provlečeme očkem v pravé noze a protáhneme ji malým otvorem v trupu pro nohu. Noha musí dosednout k povrchu trupu hezky. U šitého trupu zafixujeme spoj ještě protažením gumy otvorem v plastovém kolečku a korálkou. Gumu vytáhneme nahoru trupem ven. Druhou gumu protáhneme očkem u pravé ruky a vsuneme obě části do otvoru pro ruku v trupu. Gumu můžeme protáhnout otvory pomocí drátu, půjde nám to lépe. Gumu trupem protáhneme až na druhou stranu, protáhneme ji očkem levé ruky a lodním uzlem obě části gum spojíme skrze trup. Uzel schováme dovnitř trupu.

17. Do části B hlavy vsuneme z rubu drátové očko, které z lícové strany zafixujeme pomocí plastových koleček a rozdělením drátu na obě strany. Shora můžeme ještě zafixovat lepící páskou.

18. Gumu, kterou jsme dříve vytáhli trupem ven, protáhneme otvorem přes dvě plastová kolečka. Dále gumu protáhneme otvorem hlavy části A, tedy krkem, a opět ji protáhneme otvorem uprostřed dvou plastových koleček. Poté gumu rozdělíme na 2 části.  1. část vedeme dál a protáhneme ji očkem v dílu B hlavy a necháme ji zatím volně viset. Do 2. Části gumy navlečeme korálku nebo knoflík. Podržíme knoflík v ruce a vrátíme se zpět přes plastová kolečka, krk, plastová kolečka do trupu. Pak na gumu navlékneme 2 plastová kolečka a protáhneme ji trupem přes otvor pro levou nohu. Gumu protáhneme očkem levé nohy a vrátíme se stejnou cestou zpět, tedy nejdříve otvorem v trupu, pak plastovou podložkou, kterou u trupu zafixujeme navlečenou korálkou (na gumě). Zkontrolujeme nohu, měla by krásně dosednout k trupu. Gumu poté protáhneme trupem ven, přes plastová kolečka a krk u dílu A.

19. pak u šitého trupu nastává fáze, kdy trup hutně vycpeme vatelínem či jiným materiálem (piliny,vatelín,drcený molitan, ovčí srst aj.). Trup z modelovací hmoty zůstává prázdný bez vycpávky. Po vycpání trupu začistíme horní část látky přilepením herkulesem k plastovému kolečku. POZOR, trup vyplňte hutně a gumu při fixaci lepidlem ponechejte volně probíhající. P

20. pak obě části gumu podle potřeby utáhněte a spojte lodním uzlem. Spoj můžete ještě zafixovat drátkem či knoflíkem. Pak na díl hlavy A naneste po okrajích lepidlo (herkules či dvousložkové, nebo second), přiložte díl hlavy B a obě části spojte. Hlavu můžete opatrně ovázat gázou. Až lepidlo zatuhne, gázu dáte pryč. Loutku máte hotovou. Měly by být hezky pohyblivá, jak v kolenech, loktech, tak i v kyčlích, ramenech a na krku. Zbývá jen ušít šaty, udělat vlasy, případně ozdobit jinými doplňky podle typu loutky (korunku, žezlo, čepici, koště, šátek, atd.)

21. Spojení dílů u loutky vedené zespodu: postupuje se opačným způsobem, tedy odshora směrem dolů. Nejprve se guma protáhne očkem v dílu B hlavy, pak jde přes plastové kolečko, dále krkem, plastovým kolečkem do trupu. Dále přes plastové kolečko ven z trupu do očka pravé nohy, zpátky do trupu přes plastové kolečko. Zafixujeme nohu knoflíkem nebo korálkou navlečenou na gumu. Dále pokračujeme přes plastové kolečko ven z trupu otvorem pro levou nohu, protáhneme očkem v levé noze a jdeme zpět do trupu přes plastové kolečko. Zafixujeme polohu opět korálkou a spojíme s druhým koncem gumy lodním uzlem. Uzel zůstane uvnitř trupu. Ruce připevníme k trupu stejným způsobem jako v bodě 16.

22. Horní díl látky u krku zafixujeme herkulesem k plastovému kolečku. Správný výsledek je, že trup hezky dosedne ke krku. Z plastové lahve si vytvoříme slámku v délce trupu. Průměr duté slámky bude takový, aby se do něj vešla vodící tyč. Vodící tyč může být kovová i dřevěná. Tyče různých průměrů zakoupíte v hobby marketech) Obi, Bauhaus, Baumax, Hornbach..). Plastovou slámku z vnější strany zafixujete lepící páskou. Spodním otvorem dole ji vložíte do trupu tak, aby narazila do plastového kolečka na krku. Spodním otvorem dole celý trup hutně vycpete. Látku dole kolem slámky začistíte švem a okraje vlepíte herkulesem dovnitř slámky. Vložíte vodící tyč a necháte lepidlo zaschnout.  Při trupu z hmoty vyplnění trupu vycpávkou odpadá. Postup připojení dílů je stejný. Jen vložená slámka se dole zafixuje dokola modelovací hmotou.

23. Chodidla a dlaně se barevně doladí akrylovými barvami. Loutce ušijte podle typu postavy šaty a ozdobte ji doplňky.

24. VLASY: může použít různé materiály: vlnu, ovčí srst, příze, umělý chemlon nebo kanekalon (umělé vlasy). Vlasy můžete udělat sundavací jako paruku, nebo připevněné napevno. Platí zásada, že je vytvoříte zvlášť, a pak je nasadíte. Pokud je nechcete měnit, zhotovené vlasy nalepte na hlavu herkulesem. Způsobů výroby je mnoho. Nejčastější způsob výroby je přiháčkování materiálu (vlny, kanekalonu)  k síti (síť koupená, uháčkovaná). Síť se v konečné fázi přilepí k hlavě a vlasy se upraví. V případě paruky se na hlavu nalepí suchý zip. Druhá část suchého zipu se nalepí na síť s vlasy. Tímto způsobem lze paruky měnit a vlasy sundávat. Princezniny vlasy jsou z kanekalonu, umělého vlákna, které lze česat a upravovat.

25. Doplňky: můžete je vyrobit z různých materiálů: plastu, dřeva, papíru, zvířecí srsti, korálek, bižuterie, vlny, atd. princeznina korunka je vyrobená ze dvou plastových lahví, ozdobená nitěmi, papírem a korálky.

26. K očkám na dlaních a na hlavě přivážete vodící nitě, které připevníte k vodícímu rámu. Loutka bude pohyblivá. Při vodění loutky zdola, připevníte drátkem vodící tyče k očku v dlaních. Hlavní vodící tyč vychází se slámky procházející trupem. Podle velikosti otvoru v krku může procházet až nahoru do hlavy.

27. Kdykoli můžete tyče či vodící nitě podle potřeby sundat a hrát si s postavičkou jen tak.

 

Přeji vám nejen hezké zážitky, ale hlavně prima kamarády, se kterými si budete hrát a možná i společně loutky vyrábět.

Autorka pohádek i loutek, Mary.

ikonka GTPR, S-rank a Jyxorank